Yetkinlik merkezi

Siber Vatan Yetkinlik Merkezleri ile ülkemizin ulusal stratejileri çerçevesinde Batı Karadeniz Bölgesinde ulusal sektör paydaşları ve bölge üniversiteleri işbirliğinde üst düzey siber güvenlik uzmanı yetiştirilmesi, teknoloji odaklı genç girişim sayısının artırılması ve bölgemizde dijital teknolojiler konusunda ekosistemin oluşturulması amaçlanmaktadır.

 

Yetkinlik Merkezleri vasıtasıyla ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması ve bu alanda girişimciliğin teşvik edilmesi amacıyla üniversitede öğrenim gören öğrencilerin farkındalıkları artırılacak, potansiyel yetenekleri tespit edilerek eğitim ve yetenek geliştirme faaliyetleri uygulanacak, dijital ve siber güvenlik teknolojileri alanında kariyer planlamaları ve siber güvenlik alanında yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi desteklenecektir.

 

Bu kapsamda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü imzalanmış Zonguldak, Karabük ve Bartın’da üniversitelerde Siber Vatan Yetkinlik Merkezleri hayata geçirilecektir.