Siber Vatan Nedir?

Siber Vatan, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanmış bir projedir. Amacı siber güvenlik ve bilişim alanında kapasite geliştirilmesini sağlayarak yetişmiş insan gücünün artırılmasıdır.

Eğitimlerin Amacı Nedir?

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından girişimcilik kültürünün geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle Siber Güvenlik kapsamındaki teknik eğitimler, Girişimcilik Eğitimleri, Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimleri ve İnovasyon Eğitimi gibi inovatif fikirleri tetikleyen amaca yönelik özel eğitimlerle desteklenmektedir. Ayrıca siber güvenlik ve yazılım alanında yetkin firmaların bölgemizde yatırıma çekilmesi ve melek yatırımcı görüşmeleri de yapılmaktadır.Bu sayede farklı düşüncesi olan yetenekli bireylerin hayallerini hayata geçirmeleri için uygun şartların oluşması sağlanmaktadır.

Projenin Bölge ve Ülke Açısından Önemi Nedir?

Geleceğin mesleklerine yönelik araştırmalar ve öngörüler yakın gelecekte bilişim sektöründeki en parlak mesleklerin başında Siber Güvenlik Uzmanlığının olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca gelişen yeni teknolojiler ile birlikte yeni nesil meslek grupları gelişmekte ve bu meslek grupları için nitelikli işgücü ihtiyacı doğmaktadır. Bu program bölgemizdeki yetişmiş insan gücünü ve bu işgücünü artıracak eğitmen sayısını artırarak dünya çapındaki Dijital Teknolojiler ve Siber Güvenlik Uzmanı ihtiyacının karşılanmasındaki en yüksek payın bölgemizden karşılanmasını hedeflemektedir.

Projeye Kimler Katılabilir?

Bu aşamada projeye Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde ikamet eden ya da öğrenim gören kişiler katılabilir. Gerçekleştirilecek her eğitim için bölge dışından başvurulara sınırlı sayıda kontenjan ayrılacaktır.

Projeye Katılım İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Katılım aşamasında düşünme ve temel bilgileri kontrol edecek bir yarışma planlanmaktadır. Yarışma günümüz CTF sorularına çok benzemektedir. Yarışma ile asıl amaç katılımcıları elemek değil daha verimli ve etkin bir eğitim planlaması yapmak için aynı bilgi/beceri düzeyine sahip adaylardan katılımcı grupları oluşturmaktır.

Projeye Katılım İçin Yapılan Başvurularda Seçim Kriterleri Nelerdir?

Proje kapsamında 3 il için (Karabük, Zonguldak ve Bartın) başvurular sibervatan.org sitesinden alınacaktır. Adayların seçimi siberlig.org sitesinde gerçekleştirilecek bir yarışma yoluyla yapılacaktır. Siber Vatan projesine katılım için temel bir kriter bulunmamakta olup, bilgi işlem alanında yetenekli, siber dünyaya meraklı, ufku ve vizyonu açık, analitik düşünebilen ve devamlı kişisel gelişimi planlayan herkesin başvurusuna açıktır.

Proje Kapsamında Düzenlenecek Eğitim/Toplantı/Etkinlik Bilgisine Nasıl Ulaşılır ve Katılım Sağlanır?

Duyuru için sibervatan.org sitesi ve @siber_vatan twitter hesabı kullanılmaktadır.

Projenin Uygulama Süresi Nedir?

Proje için verilmesi hedeflenen temel, teknik, kişisel gelişim ve inovasyon eğitimleri 3 yıllık bir süreci kapsamaktadır.

Kişisel Kariyer Planlamamda Projenin Katkısı Olur Mu?

Eğer siber güvenlik, yazılım geliştirme, inovasyona dayalı ürün geliştirme ve bilişim alanında çalışacaksanız projenin size kısa ve uzun vadede çok önemli katkıları olacaktır.

Projeye Özel Sektör Katkısı Var Mı?

Evet. Alınacak eğitimlerin önemli bir kısmı özel firmalardan karşılanmaktadır. Ayrıca eğitimin ilerleyen aşamalarında mentör firmalar ile birlikte çalışmanız beklenecektir.

Eğitimler Arasında Uzmanlaşma Çalışmaları Var Mı?

Evet. Eğitimin belirli bir aşamasında katılımcı kendi alanını seçecektir. Bu alanı seçen diğer katılımcılar ile birlikte uzmanlaşma çalışmaları yürütülecektir.

Eğitim Ücretli Mi?

Eğitimler tamamen ücretsizdir.

Bilgisayarım Yok. Eğitim süresince Bilgisayar Veriyor Musunuz?

Hayır. Her katılımcının yeterli donanıma sahip bilgisayarı olması beklenmektedir.

Takıma Seçildim Bütün Eğitimlere Katılmak Zorunda Mıyım?

Evet. Eğitimlere tüm öğrencilerin katılması zorunludur. Mücbir sebepler dışında eğitime katılmayanlar bir sonraki eğitime dahil edilemezler. Ayrıca katılımcı toplu çalışmalara ve yoğun çalışma ortamına hazırlıklı olmalıdır.

Sertifika Veriliyor Mu?

Her eğitimlerden sonra katılım sertifikası verilecektir. Ayrıca, eksiksiz olarak tüm eğitimler tamamladıktan sonra kişisel olarak Siber Vatan Projesi Tamamlama Sertifikası verilecektir.

Siber Vatan 0'dan 1'e Projesi Nedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı teması olarak ilan edilen “Mesleki ve Teknik Eğitim” faaliyetleri kapsamında, Ajansımız organizasyonunda, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Karaelmas Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin katkıları ile Siber Vatan: 0’dan 1’e yazılım dili eğitimi projesi uygulanmıştır. Zonguldak ilinde Mehmet Çelikel Lisesi, Şehit Gökhan Esen Proje İmam Hatip Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi ve İMKB Anadolu Lisesi öğrencilerinin katıldığı eğitimlerde öğrenciler programların temelini oluşturan matematiksel işlemler ve bunların mantıksal sıralaması anlamına gelen Algoritma eğitimlerini tamamlayarak C programlama dillerine geçtiler. Her okuldan 20 ila 40 arasında öğrencinin katılım sağladığı eğitimler Corona virüsü nedeni ile erken sonlandırılmıştır.