• 17 HAZİRAN 2020
  • Okunma Sayısı: 1870

Salih ÖZTÜRK - Karaelmas Kriptoloji Takımı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi - salihenry7806@gmail.com

 

SCYTALE NEDİR

Scytale veri güvenliği konusunda, 2500 yıldan uzun bir süre önce kullanılmış ve bu nedenle bilinen en eski askeri şifreleme yöntemidir. Metot olarak bir yer değiştirme şifrelemesidir (transposition cipher). Sistem çalışma şekli açısından simetrik şifrelemedir (symmetric cipher) ve iki tarafında elinde doğru anahtar bulunduğunda (gönderen ve alan) çalışmaktadır. Basitçe bir çubuğun etrafına bir mesajın sarılması ile elde edilen mesaj şifreli mesajdır.SCYTALE ŞİFRELEME MANTIĞI

Scytale ‘nin şifreleme mantığını örnek üzerinde anlatmak daha anlaşılabilir olacaktır.

Yukarıdaki şekilde sarmal şifrelemesi ile okunaklı olan (soldan sağa ve yukarıdan aşağıya) bir mesajın açılmış hali bulunmaktadır. Örneğimizdeki Plain Text (Açık mesaj) : MERHABABENSALIHOZTURK

Mesaj “MBNITEASHURBAORHELZKA” olarak şifrelenmiştir. Yatay olarak okunduğunda şifreli hali açıkça görünüyor. Aşağı doğru okunduğunda ise yazmış olduğumuz açık mesajı rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu mesajın doğru çaptaki bir çubuğun etrafına sarılması ve yukarıdaki şekilde okunması ile mesajın açık hali (Plain Text) görülebilir.


SCYTALE ŞİFRE ÇÖZME

Şifreleme mantığını anlatırken şifre çözmenin mantığından da bahsettim aslında. Yani Alıcı, mesajı okumak için parşömenin veya şifreli mesajı (cipher text) yazdığınız herhangi bir şey (kâğıt, mendil vb) sarıldığı aynı çapta bir çubuk kullanır.

Çubuğun veya kullandığınız silindirik malzeme ne olursa olsun çap aynı olmak zorunda. Yani bu şifreleme sisteminde doğru çaptaki çubuk anahtar olmaktadır. Şifreyi çözmek için tek yapmanız gereken gelen şifreli mesajı çubuğun etrafına sarmak ve okumaktır.

Yukarıdaki örnek aslında Şifreleme mantığını anlatırken verdiğimiz örnek ile aynı tek farkı silindirin çapını arttırdım. Az önceki örnekte bandın dönüş sayısı 5 iken burada 8 olarak değiştirdim.

Plain Text: MERHABABENSALIHOZTURK

Cipher Text: MHANLOTREABSIZUKRBEAH

KAYNAKÇA

https://www.cryptool.org/en/cto-ciphers/scytale
https://en.wikipedia.org/wiki/Scytale
http://bilgisayarkavramlari.sadievrenseker.com/2009/10/23/scytale-cipher-sarmal-sifrelemesi/

TÜM MAKALELER
scaytale.pdf