Karaelmas Teknoloji Takımı Finale Kalan Tek Lise Ekibi Olarak Büyük Bir Başarıya İmza Attı

  • 16 HAZİRAN 2020
  • Okunma Sayısı: 1028

Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında düşük bir bütçeyle kurulan Karaelmas Teknoloji Takımı finale kalan tek lise ekibi oldu.     

Mesleki eğitim kapsamında yazılım ve robot teknolojisinin Zonguldak’ta geliştirilmesi için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen TEKNOFEST organizasyonuna ilimizden Hack İstanbul yarışması Roket yarışması, Savaşan İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması, Yapay Zeka yarışmasına katılım sağlandı.


Teknofest’in açılış etkiniği olan, 14 farklı ülkeden toplam 4012 yarışmacının katıldığı Hack istanbul yarışmasına Bülent Ecevit Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu dördü lise ve üçü üniversiteden olmak üzere 7 takımla katılım sağlanırken, 6 takımımız ön elemeyi geçti ve bir takımımız 12. sırada tamamladı. 


Tuz Gölünde Roketsan evsahipliğinde gerçekleştirilen roket yarışması alçak irtifa kategorisinde yarışan Karaelmas Teknoloji Takımının roketi, final öncesindeki tüm testleri başarı ile geçerek finalde atışa hak kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.
İstanbul Yenikapı Etkinlik Meydanında gerçekleştirilen Savaşan İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışması sabit kanat kategorisinde yarışan Karaelmas İHA, uçuş öncesi tüm teknik tetkikleri başarı ile tamamlayarak önce finale kalan ilk 20 ekip arasında girdi, sonrasında da uçuş için gerekli yeşil etiket sahibi olarak son 12 ekip içinde uçmayı başararak yarışmayı 7. sırada tamamladı.
Teknofest etkinliğinin son bölümünde gerçekleştirilen ve yüzlerce takımın katıldığı Yapay Zeka yarışmasında finale kalan Karaelmas Teknoloji Takımı, finale kalan tek lise ekibi olmanın yanısıra yarışmayı ilk 20 takım arasında tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı.


Yarışmaya katılan diğer takımlara göre çok daha düşük bütçelerle kurulan ekiplerimizin bu başarısı Teknofest organizatörleri, Türkiye Teknoloji Takımı yetkilileri ile festival ana sponsoru Baykar firması uzmanları tarafından büyük bir başarı olarak değerlendirildi.

TÜM HABERLER