Geleceğin Siber Kahramanlarını Yetiştiriyoruz

  • 13 EYLÜL 2020
  • Okunma Sayısı: 2454

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Himayesinde, Türkiye Stratejik Teknoloji Dönüşümleri Araştırma Merkezi (TÜSİDAM) tarafından gerçekleştirilen ve yetenekli gençleri milli siber güvenlik bilincine ve temel düzeyde bilimsel siber güvenlik bilgi altyapısına sahip donanımlı bireyler olarak yetiştirmek amacı ile başlatılan "81 ilde 81 Siber Kahraman Projesi" devam ediyor.

Proje kapsamında “Geleceğin Siber Kahramanlarını Arıyoruz” sloganıyla yetenekli öğrencilerin Sertifikalı Siber Güvenlik Uzmanı olarak Yetiştirilmesi amacıyla yeni bir program başlatılmıştır. Programa 81 ilden 7.104 başvuru alınırken, Sertifikalı Siber Güvenlik Uzmanı Adaylarının ön eleme yarışmaları yapılmış ve 99 lisans, 16 ön lisans, 35 lise öğrencisi 1 yıl sürecek sertifika programına dâhil edilmiştir.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın Siber Vatan Projesi kapsamında Siber Güvenlik eğitimleri alan 16 Karabük, Bartın ve Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencisi ile 4 lise öğrencisi de kontenjanda yerini alarak programda büyük başarı göstermiştir. Siber Güvenliğe Giriş, Ofansif Güvenlik Temelleri, Ağ Güvenliğe Temelleri, Defansif Güvenlik Temelleri, Web ve Mobil Uygulama Güvenliği, Siber İstihbarat, Exploit Geliştirme ve Siber Olaylara Müdahale konularında gerçekleştirilecek çevrimiçi uygulama eğitimleri sonrasında her konu başlığı üzerinden sınav yapılacak olan öğrenciler proje sunumlarını da başarıya tamamlamalarının ardından sertifikalarını alacaklar.

Ülkemizin Siber Güvenlik Stratejileri doğrultusunda Geleceğin Siber Kahramanlarını yetiştirmek amacı ile birçok kurumun kenetlendiği bugünlerde Siber Vatan Projesi kapsamında çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

TÜM HABERLER