Türkiye’de Kalkınma Ajansları kaynakların yerinde ve etkin kullanılması, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılması, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirilmesi, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve yereldeki potansiyellerin harekete geçirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak biz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren 26 Kalkınma Ajansından bir tanesiyiz. Sorumluluk bölgemiz olan Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde hizmet ve faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Tüm Kalkınma Ajansları gibi girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapmaktayız. BAKKA olarak Siber Güvenlik, Yazılım ve Yapay Zekâ gibi alanlarda tekno girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla çeşitli modüllerden oluşan program ve projeler kurgulamaktayız. Bu program ve projelerden bir tanesi olan Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Projesi (Siber Vatan) ile gençlerimizin dijital teknolojiler konusunda farkındalığının artırılması amacıyla sizlerin karşınızdayız. Siber Vatan Projesi ile ülkemizin ulusal stratejilerine hizmet ederken aynı zamanda yetişmiş insan kaynağı gücünü artırarak dünya çapındaki yaklaşık 1,5 milyon siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanmasındaki en yüksek payın bölgemizden sağlanmasını hedeflemekteyiz.

İlk kilometre taşları 2014 yılına kadar uzanan Siber Vatan Projesi ile ilk etapta Öğretmenlere, Bilgi İşlem Uzmanlarına, Akademisyenlere ve diğer kurum personellerine çeşitli Siber Güvenlik alt dallarında eğitimler ve ayrıca kamu personeline ve öğrencilerine yönelik farkındalık çalışmalarını gerçekleştirdik.

Siber Güvenlik alanında yapılan tüm çalışmaların daha sistematik bir şekilde yürütülmesi amacıyla Siber Vatan Projesi kapsamında 2019 yılında lise ve üniversite öğrencisi gruplarla kademeli eğitim programını uygulamaya başladık. Kurguladığımız programlarda eğitimlerin yanında Teknik Geziler, Usta Çırak Buluşmaları, Konferanslar ve Seminerler, Mentör firmalar ile birebir çalışmalar, CTF yarışmaları ile girişimcilik ekosistemini oluşturmaya ve geliştirmeye çalışmaktayız.

Dijital dünyada öğrenci yetiştirmeye önem veren kurumlarımız ile işbirliğinde oluşturduğumuz takımlarla Teknofest 2019 bünyesinde gerçekleştirilen Yapay Zekâ, Roket, Savaşan İHA, Model Uydu yarışmalarına katılarak önemli başarılar elde ettik. Bilginin kullanıldığı zaman değer kazandığını, ülke gelişimine katkı sağladığını ve ayrıca yeni ürün üretmenin vermiş olduğu eşsiz keyfi öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile birlikte yaşama şansına sahip olduk.

Siber Vatan ile katılımcılara sadece eğitim sunmuyor, çeşitli metodoloji ve araçlardan yararlanarak problem tanımlama becerisi kazandırıyoruz. Bu sayede inovatif fikirleri tetikleyen düşünme yapısının oluşmasına yardımcı oluyoruz.

Siber Vatan Projesi sadece bir eğitim programı değildir. Siber Vatan, bölgemizde yeni sektörlerin temellerinin atılmasını sağlayacak bir birlikteliğe açık bir çağrıdır.

Siz de bize katılın, daha güçlü olalım.